Serdecznie zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu na temat Zielonej Willi w Komorowie
Ten niewielki, drewniany budynek, położony na rozległej działce, może stać się istotnym ośrodkiem kształtowania i kultywowania tożsamości Miasta Ogrodu Komorów i Zielonej Gminy Michałowice.
Warsztaty Wokalne
MŁYNARSKI INPIRUJE
II edycja warsztatów
IV Konkurs Piosenki Wojciecha Młynarskiego
Proponujemy trzy trasy spacerów:
- Stary Komorów i Strzecha Polska;
- Komorów Miasto Ogród ;
- Do pałacu i Komorowa Wsi.
Warsztaty Wokalne
MŁYNARSKI INPIRUJE
Celem warsztatów jest przygotowanie dzieci i młodzieży z Gminy Michałowice do udziału w II Konkursie Piosenki „Tu w Zanie zaczynał Wojtek Młynarski” organizowanym przez Towarzystwo Absolwentów, Wychowanków i Przyjaciół Gimnazjum Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasza Zana w Pruszkowie, przy współudziale LO im. T. Zana w Pruszkowie oraz Fundacji im. Wojciecha Młynarskiego. Zgłoszenia i nagrania konkursowe należy przesłać do Organizatora w terminie od 23 września do 16 października 2020 r.
WARSZTATY
- Prowadzone będą przez Agnieszkę Kiepuszewską.
Agnieszka Kiepuszewska jest absolwentką Akademii Muzycznej w Poznaniu na kierunku dyrygentury chóralnej oraz wokalistyki jazzowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Posiada wieloletnie doświadczenie jako dyrygent oraz jako trener wokalny. Była wokalistką m.in. w widowisku muzyczno-baletowym „Kryptonim 27”, Koncercie Brzezińskiego (Filharmonia Łódzka), „Śpiewnikach domowych” S. Moniuszki. Najnowszy cykl piosenek „Śpiewajmy z dziećmi” (2020) dostępny jest na kanale artystki (www.cojatuwyrabiam.pl oraz facebook.com/agnieszka.kiepuszewska).
- Przewidywane terminy zajęć: 30 września, 7 i 14 października 2020 r.
- Zajęcia odbędą się w Domu Dziennego Pobytu Seniora w Komorowie (ul. Ceglana 2 b) lub zdalnie.
- Warsztaty przewidziane są dla max. 10 osób. W przypadku większej ilości zgłoszeń, Towarzystwo Komorowianie zastrzega sobie możliwość wprowadzenia dodatkowego kryterium kwalifikującego do udziału w Warsztatach.
- Zgłoszenia do udziału w Warsztatach przyjmowane będą do dnia 25 września 2020 r., wyłącznie droga sms-ową na telefon: 699 710 757. W sms-ie należy podać imię i nazwisko oraz numer telefonu do kontaktu.
- Zgłoszenie udziału w Warsztatach jest równoznaczne z akceptacją warunków udziału i regulaminu II Konkursu Piosenki „Tu w Zanie zaczynał Wojtek Młynarski”.
- Warsztaty finansowane są z dotacji Gminy Michałowice, uzyskanej na realizację oferty „Młynarski Inspiruje”, zgłoszonej przez Towarzystwo ‘Komorowianie”.
Szczegółowe warunki udziału oraz regulamin Konkursu załączone są poniżej.
Regulamin Konkursu „Tu w Zanie zaczynał Wojtek Młynarski”
Formularz zgłoszenia do konkursu
Ostateczna decyzja konserwatora o wpisie do rejestru zabytków.
List Ministerstwa Kultury do Wojewody w sprawie pozwolenia na budowę Lidla.
Pozwolenie na budowę
Wniosek o opinię komunikacyjną.
Opinia komunikacyjna
Umowa miedzy Zarządem Powiatu a Lidlem o budowę ronda w procedurze ZRID.
Wpis Alei Marii Dąbrowskiej, parku dworskiego i fragmentu podwórza dawnego folwarku do rejestru zabytków.
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, w związku z wnioskiem złożonym przez siedem organizacji społecznych: Towarzystwo Przyjaciół Miasta Ogrodu Komorów – KOMOROWIANIE, Stowarzyszenie Kulturalny Komorów, Fundację Miejsce, Stowarzyszenie Przyjazna Ostoja, Stowarzyszenie ład na Mazowszu, Stowarzyszenie Społeczne Arche oraz Stowarzyszenie Genius Loci, 16.10.2019 r wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego: dawny park pałacowy położony przy ul. Sanatoryjnej 1, prowadzącą do niego Aleję Marii Dąbrowskiej wraz z fragmentem dawnego folwarku, stanowiącym podwórze wjazdowe na przedłużeniu osi ww. alei.
Wpisem objęte są:
- Teren założenia parkowego w granicach działki ewidencyjnej nr 1/3 z obrębu Komorów Wieś oraz fragment działki ewidencyjnej nr 638 z obr j.w. w oparciu o pozostałości ogrodzenia,
- Fragment dawnego folwarku, stanowiący dawne podwórze wjazdowe (od strony Alei Marii Dąbrowskiej do dawnej bramy wjazdowej),
- Aleje Marii Dąbrowskiej (od ronda do torów WKD)
Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
Szczegółowe informacje znajdą Państwo w plikach do pobrania.
Załączniki do pobrania:
Konkurs Fotograficzny
Moje miejsce – odkrywamy piękno gminy Michałowice
Prosimy o zgłaszanie prac do 20 września na adres: konkurs@komorowianie.pl
Kliknij aby pobrać Regulamin konkursu (PDF)
Kliknij aby pobrać Formularz zgłoszeniowy (PDF)
Walne Zebranie – 4 czerwca 2016
4 czerwca br. odbyło się Zebranie walne Towarzystwa, było to zebranie sprawozdawczo – wyborcze. W wyniku przeprowadzonych wyborów podajemy skład nowego Zarządu.
71 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
W 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Towarzystwo KOMOROWIANIE oddało hołd bohaterom Armii Krajowej i harcerzom, którzy 2 sierpnia 1944 r. podjęli z Niemcami nierówna bitwę na polach pod Pęcicami.
Na prawym zdjęciu nasza czteroosobowa delegacja w trakcie składania kwiatów. Od prawej pan Robert Marciniak (w okularach) z córeczką Alą, (pierwszy od lewej) Jacek Straszewicz, obok – Lidia Kulczyńska-Pilich. Fot. Beata Izdebska-Zybała, Pęcice 2015
Do Mieszkańców Miasta Ogrodu Komorów
Pergola
Dotyczy realizacji fragmentu wielobranżowego projektu przebudowy ulic Brzozowej i Alei Marii Dąbrowskiej
W sobotę, dnia 4 lipca 2015 roku, w wieku 95 lat zmarła
Msza św. pogrzebowa odprawiona zostanie we wtorek
7 lipca o godzinie 10.00
w kościele parafialnym w Komorowie
Ceremonia pogrzebowa odbędzie się
przy grobie rodzinnym na cmentarzu w Pruszkowie
Śp. Barbara Mrozowska z domu Sopoćko, najstarsza mieszkanka naszego Miasta Ogrodu, była związana z Komorowem od 86 lat. Wspólnie z mężem Zdzisławem stworzyła coś unikalnego w dzisiejszych zatomizowanych czasach – tradycyjną czteropokoleniową rodzinę mieszkającą nieprzerwanie w jednym i tym samym domu.
Pani Barbara była córką wybitnego pedagoga okresu międzywojennego, długoletniego dyrektora męskiego Liceum im. Tadeusza Czackiego w Warszawie i współtwórcy Stowarzyszenia Spółdzielczego Budowlano-Mieszkaniowego „Strzecha Polska”, organizacji realizującej urbanistyczną koncepcję Miasta Ogrodu Komorów.
Podczas II Wojny Światowej i po wojnie śp. Barbara Mrozowska wraz z ojcem zaangażowała się w działalność przeniesionego do Komorowa Gimnazjum i Liceum Fundacji im. Wandy Szachtmajerowej.
Przez całe życie cieszyła się nieposzlakowaną opinią. Zawsze hołdowała fundamentalnym wartościom: miłości do Boga, uznawaniu prawd Wiary i szacunku dla Ojczyzny.
Śp. Barbara Mrozowska jako pierwsza została uhonorowana (w roku 2012) Medalem im. J. Krassowskiej – ZASŁUŻONY DLA MIASTA OGRODU KOMORÓW.
Łączymy się w bólu z Rodziną
Członkowie i Sympatycy
Towarzystwa Przyjaciół
Miasta Ogrodu Komorów
KOMOROWIANIE
III część obchodów 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Dnia 6 grudnia 2013 roku w wieku 79 lat odeszła od nas
Ceremonia pogrzebowa odbędzie się dnia 17 XII 2013 roku
na Wólce Węglowej w Warszawie.
Poprzedzi ją msza święta żałobna odprawiona o godz. 10.15
w kościele p.w. św. Ignacego.
Śp. Irena urodziła się 8 września 1934 roku w Komorowie. Była córką wybitnych społeczników okresu międzywojennego, współtwórców Miasta Ogrodu Komorów – Julii i Mariana Krassowskich.
Całe życie, aż do śmierci Irena Krassowska pozostawała pod silnym emocjonalnym wpływem starszej od siebie o siedem lat siostry – Marii, Majki Krassowskiej, harcerki 16 Drużyny Leśnej, żołnierza AK, sanitariuszki, która zginęła w Powstaniu Warszawskim.
Irena Krassowska była osobą o wyrazistych poglądach, a przy tym niezwykle tolerancyjną dla innych, uczynną, współczującą, mimo swej skromnej emerytury gotową do niesienia pomocy potrzebującym. Miała ogromną wrażliwość estetyczną i wyczucie formy wspartą długoletnim doświadczeniem zawodowej pracy w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Jej pasją były psy. Zasłynęła jako hodowca sznaucerów olbrzymich, które wielokrotnie były championami wystaw krajowych i światowych. Napisała o nich książkę i ufundowała puchar swojego imienia.
Śp. Irena Krassowska była członkiem Towarzystwa Przyjaciół Miasta Ogrodu Komorów – KOMOROWIANIE (legitymacja o numerze 1.)..
Mimo podeszłego wieku i choroby z uwagą śledziła wszystko co dotyczyło Jej miejsca urodzenia Komorowa.
Prosząc o modlitwę
z głębokim żalem i smutkiem
powiadamiają
Przyjaciele i Członkowie
Towarzystwa Przyjaciół
Miasta Ogrodu Komorów
KOMOROWIANIE