Dolina Utraty

Dolina Utraty 2.0

Odzyskana rzeka Utrata

Wszyscy mieszkamy nad Utratą i wszyscy możemy z niej korzystać. Uświadomienie sobie tego faktu nie przyszło mi łatwo.

Początek tego projektu sięga 2016 roku, kiedy zauważyłam, że łąki nad Utratą oraz tereny między rzeką a lasem zostały zasypane znaczną ilością ziemi, gruzu, elektrośmieci i odpadów. Mało kto spośród mieszkańców gminy zdawał sobie sprawę z takiego stanu rzeczy. Zaniepokoiło to mnie oraz grupę społeczników z różnych środowisk. Jak to możliwe, że ten cenny pod względem przyrodniczym i wypoczynkowym obszar nie jest objęty szczególną opieką ze strony gminnych władz? Można by powiedzieć, że został wręcz zapomniany. Nie doszukaliśmy się o Dolinie Utraty żadnych informacji w biuletynie gminnym.

Nie pogodziliśmy się z tą sytuacją i tak powstał Projekt Utrata 2.0. Chcemy pokazać Wam możliwości aktywnego wypoczynku nad Utratą, także dla rodzin z dziećmi i osób starszych. Dołączcie do nas! Utrata nas łączy, a nie dzieli.

Co oferuje Utrata?

Odkryliśmy, że rzeka oferuje całoroczne warunki do spływu kajakami. Pierwszy raz popłynęliśmy Utratą 13 maja 2017 roku, trasą od mostku w Paszkowie do Parku Potulickich w Pruszkowie. Rzeka nas urzekła. Przepiękne meandrujące zakola. Dzika przyroda. Zaskakujące widoki. Zyskaliśmy pewność, że trzeba podzielić się pięknem Utraty z mieszkańcami naszych miejscowości i stworzyć takie warunki, aby Wam było bardziej „z górki”, a właściwie „z prądem”… Najpierw jednak uprzątnęliśmy rzekę ze śmieci nagromadzonych w niej przez lata. Wykonaliśmy badania wody w zalewie komorowskim. Wynik? Woda w rzece jest czysta.

Nie minął jeszcze rok od naszego pierwszego spływu, a już odbyło się 18 wypraw kajakowych (w tym wigilijna!), w których uczestniczyło blisko 200 osób. Najmłodszy uczestnik miał lat 7, a najstarszy ponad 70. W naszych podróżach biorą udział mieszkańcy wszystkich miejscowości gminy Michałowice. Rzeka jest otwarta dla wszystkich! Każdy z nas ma swój ulubiony odcinek Utraty, lecz dla mnie najpiękniejsze są dwa:

  • od Zalewu w Komorowie do jazu w Pęcicach, przez piękne rozlewiska, na których widzieliśmy bobry, zimorodki i bieliki;
  • od jazu w Pęcicach do Parku Potulickich, gdzie płynie się m.in. pod koronami przepięknych dębów.

Z rozmów z uczestnikami projektu kajakowego najbardziej zapamiętałam takie komentarze: „Mieszkam tu od urodzenia, ponad 50 lat, a nigdy nie pływałem po Utracie kajakiem”, „Nie muszę jechać daleko, żeby przeżyć taką przygodę”, „Warunki atmosferyczne były różne, nikogo to nie zniechęciło” (tak, to tylko kwestia tego, jak się ubierzesz).
Każda wyprawa rozpoczyna się od krótkiego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa. Od jesieni 2017 roku raz w tygodniu spotykamy się na basenie i pod okiem instruktora ćwiczymy techniki kajakarskie. Te zajęcia również są otwarte dla wszystkich chętnych.

Z kolei mieszkańcom, którzy wolą wycieczki lądem, zaproponowaliśmy wyprawy rowerowe wzdłuż Utraty. Na ich trasie znalazły się zabytki oraz miejsca ciekawe przyrodniczo.
W ramach naszego projektu opublikowaliśmy mapy oraz dwa przewodniki: kajakowy i rowerowy. Druk pierwszego wydania przewodników wsparło starostwo powiatowe. Przygotowujemy drugie wydanie. Nad Utratą znajdą Państwo również trzy tablice, na których umieściliśmy szczegółowe mapy krajoznawcze.

Kim jesteśmy?

W pierwszym spływie Utratą wzięli udział:

Małgorzata Pachecka

Joanna Kowalczyk,

Marek Ożóg

Maciej Polarczyk

Wkrótce do drużyny dołączył na stałe:

Rafał Wójcik

Wycieczki rowerowe prowadzi:

Maciek Polarczyk

W przewodniku kajakowym wykorzystaliśmy zdjęcia m.in. Marty Ożóg.

W projekcie Utrata 2.0 działamy społecznie, łączymy różne grupy mieszkańców i różne środowiska. Wiele osób pomaga nam na zasadach wolontariatu, poświęcając mieszkańcom oraz Utracie swój czas i środki. Bardzo dziękujemy.

Zapraszamy wszystkich do udziału w projekcie Utrata 2.0. Buduj z nami społeczeństwo obywatelskie!
www.splywutrata.pl
e-mail: splywutrata@gmail.com

https://www.facebook.com/Dolina-Utraty-176262653173047/

Małgorzata Pachecka

Zaproszenie Wokół Utraty

Galeria pierwszego spływu 13 maja 2017

22 Lipca 2018 r.

Dzisiejszy spływ poprowadził Marek Ożóg z drużyną: Bogna Kowalska, Piotr Łopata, Rafał Wójcik. Popłynęły z nami dzieci i młodzież wraz z Opiekunami ze świetlicy środowiskowej w Piastowie – 33 osoby. Chylimy czoła przed opiekunami, którzy wspaniale zajmowali się dzieciakami i żadna przeszkoda nie była dla nich problemem. Grupa ta jest dla nas kolejnym dowodem, że razem możemy pokonać każdą barierę.
Bardzo chciałbym podziękować osobom wspomagającym nas z lądu: Hani Barlak, Beacie Rycerskiej, Kasi Łopacie, Maćkowi Polarczykowi – dzięki Wam nasze wodowanie i powrót na ląd oraz piknik po spływie były cudownie zorganizowane.
Dziękujemy również za odwiedziny naszemu radnemu Edwardowi Kozłowskiemu, który od dawna wspomaga nas w promocji integracji lokalnych społeczności.
Pozdrawiamy gorąco naszego fotografa – Martę Ożóg – dziękuję za uchwycenie tych ważnych momentów.

Galeria Spływu 22 Lipca 2018

Więcej dowiesz się z FB:
Dolina Utraty