Ja z tobą, ty ze mną
Polskie hymny i pieśni legionowe
Śpiewający Komorów – Zeszyt 1
Wg wyboru Witolda Błaszyka
Opracowała Lidia Kulczyńska-Pilich
Wydawca: Studio Bąk
Data wydania: 2009
Seria wydawnicza:
Biblioteka Komorowianie
ISBN: 978-83-928907-3-7
Liczba stron: 72
Format: 12.5 x19.5 cm
Rodzaj oprawy: miękka
Wydanie: II, poprawione z 20 XI 2009 r. 100 egz. numerowanych
ISBN: 978-83-928907-4-4
Śpiewnik „Ja z tobą, ty ze mną – polskie hymny i pieśni legionowe” jest adresowany do wszystkich, ale szczególnie do mieszkańców Komorowa. Wydano go, jako suplement do imprezy plenerowej „Śpiewający Komorów – Ja z tobą, ty ze mną” zorganizowanej z okazji Święta Niepodległości 2009 roku. Pozycja zawiera 20 pieśni. Podstawową część, pieśni legionowe, opatrzono nutami linii melodycznej. Śpiewnik ma staranną szatę edytorską oraz graficzną, w którą misternie wpleciono wątki z historii Komorowa.
Powstał dzięki pomysłowi Andrzeja Wiktora Jarzyńskiego.
Wyboru pieśni do śpiewnika dokonał inny Komorowianin – Witold Błaszczyk.
Czym ten śpiewnik się różni od wielu innych dostępnych na rynku? Że jest wtopiony w nasze miejsce, nasz Dąb Niepodległości, w dzieje naszych bliskich…
Składa się z trzech zasadniczych rozdziałów.
W pierwszym znajdziemy pieśni hymniczne, takie jak: Gaude, Mater Polonia, chorał Z dymem pożarów, a nawet współczesną pieśń Żeby Polska była Polską.
Drugi obejmuje pieśni legionowe, te najpopularniejsze, jak: Święta miłości kochanej Ojczyzny, Pierwsza Brygada, Wojenka, Przybyli ułani pod okienko, Białe róże. Są też i mniej znane: Pierwsza Kadrowa, Pieśń o wodzu miłym, czy Marsz, marsz Polonia.
Część trzecia zawiera krótkie, ale ciekawe noty przygotowane przez Lidię Kulczyńską-Pilich, z których dowiadujemy się, jaki to kawał historii Polski zawarty jest w tych pieśniach.
Całość pięknie opracowana graficznie przez Andrzeja Pilicha, opatrzona nastrojowymi i symbolicznymi rysunkami oraz zdjęciami pamiątek dokumentujących walkę o niepodległość – udostępnionymi z albumów i szuflad kilku Komorowian. Łączą one miejsce, czas i temat.
Byśmy poczuli. Byśmy byli wrażliwi i pamiętali.
Lech Skupiński