Zaproszenie do Muzeum Powstania Warszawskiego
20 listopada 2014 r., o godz. 18.30 w Muzeum Powstania Warszawskiego (aula Jana Nowaka-Jeziorańskiego) odbyła się promocja książki pt. Maja Krassowska „Zwierzenia” w opracowaniu Lidii Kulczyńskiej-Pilich.
Licznie przybyli goście na wstępie obejrzeli film prezentujący Komorów dawniej i dziś. Film ten zmontowano do muzyki skomponowanej przez Władysława Łozińskiego, który podobnie jak Maja Krassowska był mieszkańcem Komorowa i poległ w Powstaniu. Zaprezentowano też filmowe fragmenty widowiska rapsodycznego z 2009 r. pt.”Aniołowie z kamiennych tablic” (realizacja Lidia Kulczyńska-Pilich, zdjęcia i montaż Jacek Bąk).
Fragmentów pamiętnika wysłuchano w interpretacji Aleksandry Radwan – aktorki sceny i filmu – oraz Wojciecha Irmińskiego – członka Komorowskiej Grupy Rapsodycznej. Kolejnym punktem wieczoru była dyskusja panelowa z udziałem prof. dr Jeremiego Królikowskiego, prof. dr hab. Jerzego Zabczyka, dr Iwony Rusek i dr Marka Kochana.
Po takim przygotowaniu nastąpiła ożywiona dyskusja, w czasie której wspominano autorkę „Zwierzeń” i kolejny raz szukano odpowiedzi na pytanie: czym dla Polski i Polaków było Powstanie Warszawskie?
Część rozmowy poświęcono opisywanym prze Majkę w pamiętniku, a słabo znanym szerszemu ogółowi, faktom sowieckich nalotów bombowych na Warszawę w czasie okupacji niemieckiej .
Gospodarzem spotkania był znany i lubiany dziennikarz TVP – publicysta i prezenter – Jarosław Kulczycki. Rolę tę wykonywał znakomicie, bo nie tylko sprawnie dyrygował całością, ale także dzielił się osobistymi uwagami i spostrzeżeniami.
Opisywane wydarzenie z wielu powodów było dla nas ogromnie ważne:
· Po pierwsze zainaugurowaliśmy”podbój” stolicy.
· Po drugie dostarczyło nam ono argumentów, że książka ma wymiar ponadlokalny.
· Po trzecie, że masowego czytelnika koniecznie należy szukać wśród młodego pokolenia.
To ostatnie pewnie nie przyjdzie nam łatwo, ale mamy wolę i determinację.
Przed nami następne spotkania – najbliższe 12 grudnia w Pałacyku Sokoła w Pruszkowie, ale kilka będzie jeszcze w Warszawie (w bardzo prestiżowych miejscach). Planowany jest wyjazd do Płocka, Grodziska, Puław, Poznania i Wrocławia… Oby tylko sił i ochoty starczyło. Na wszystkie się cieszymy, bo wszystkie są także promocją małego podwarszawskiego Komorowa. O każdym będziemy Państwa zawiadamiać i obiecujemy – każde będzie nieco inne, będzie miało inny temat przewodni.
Zachęcamy do wysłuchania ciekawej dyskusji panelowej w odniesieniu do książki „Zwierzenia” Marii Krassowskiej o Pokoleniu ’44 i Powstaniu Warszawskim.